Ak si na Vianoce v roku 2020 uvažoval, že investovať aspoň časť úspor nie je zlý nápad, no čakal si na výhodnú cenu, dočkal si sa. Aktuálna cena svetových akcií meraných indexami S&P 500 alebo MSCI World má hodnotu práve z tohto obdobia a pesimisti varujú pred ďalším poklesom. Oplatí sa teraz začať investovať či ešte nie?

Ďalšia šanca síce už prísť nemusí, no môže. 

A pre tých, ktorí sa obávajú pokračovania poklesu, no vidia, že investovanie sa skutočne oplatí, sa ponúka pravidelné investovanie. Nejde teda o vystihnutie toho správneho momentu na nákup, ale o priebežné nakupovanie pri rôznych cenách (dollar cost averageing).

Budúci vývoj akciových trhov nevie nikto so 100% istotou predpovedať, no ten minulý je veľmi dobre zmapovaný. V minulosti sa dajú nájsť dekády s rôznym vývojom. 

Nepretržitý pokles cien akcií vydržal doteraz najviac tri roky. Bolo to v čase veľkej hospodárskej krízy v rokoch 1929 až 1932. Išlo o zatiaľ najvýraznejší pokles cien amerických akcií. Ako by vyzeral výsledok pravidelného investovania, ak by jeho začiatok bol práve na začiatku poklesu?

Pri postupnom investovaní by strata bola síce tiež výrazná, no nie až tak veľmi. Pravidelné investovanie má výhodu v priemerovaní nákupnej ceny.

Postupným znižovaním ceny investičného nástroja sa znižuje priemerná nákupná cena. Na zisk v takom prípade stačí, aby sa cena dostala nad jej úroveň. Inak tomu nebolo ani v čase internetovej bubliny (2000-2003) či finančnej krízy (2007-2009). Návrat na pôvodné cenové úrovne znamenal zisk v desiatkach percent.

Pravidelné investovanie na začiatku poklesu je výhodnejšie ako na začiatku rastu. Investovanie nebolo nikdy predtým jednoduchšie. Stačí pravidelne investovať, mať prehľad, byť trpezlivý a človek si dokáže aj z 50€ investovaných mesačne pri 8% zhodnotení vytvoriť majetok po 30 rokoch vo výške 75 000€!

Toto je sila zloženého úroku, ktorú môžeš využiť aj ty a ideálne čím skôr! 

Bookni si so mnou online meet a pozrieme sa bezplatne ako na to v tvojom prípade.

videohovor

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *