Rekord z marca 2022 zatiaľ nebol prelomený tento rok
a aj tak je však záujem o hypotéky vysoký. Úrokové sadzby na hypotékach rastú. Tým pádom aj záujem o ne klesá.
Tento vývoj môže byť začiatkom nového trendu, keď bude objem čerpaných hypoték postupne klesať. Súvisí to s tým, že bývanie bude menej dostupnejšie.

Ovplyvní to realitný trh?
Viaceré faktory, ktoré vplývajú aj na dopyt klientov po nehnuteľnostiach, sa budú zhoršovať, či už je to nárast úrokových sadzieb, ktoré už klienti pocítili, hlavne pokiaľ si chcete zobrať nový úver, tie sadzby sú na inej úrovni ako bývali v minulosti. Vyzerá to tak, že dostupnosť bude klesať, aj dopyt bude klesať. Na druhej strane neočakávame nejaké prudké korekcie cien, pretože ponuka je stále obmedzená, okrem toho ceny za stavebný materiál sú vyššie a teda vstupy na postavenie novej nehnuteľnosti sú vyššie, čiže si myslím, že budeme svedkami postupného spomaľovania tempa rastu úverov a nehnuteľností.

Dlhšie fixácie sú trend
To, že záujemcovia o bývanie očakávajú vyššie úrokové sadzby, sa prejavuje aj v tom, že úvery, ktoré banky poskytujú, majú čoraz častejšie dlhú fixáciu úrokovej sadzby. Znamená to, že klienti v súčasnosti akceptujú o niečo vyššiu úrokovú sadzbu výmenou za to, že sa dlhší čas nebude meniť. Z údajov NBS vyplýva, že na konci prvého štvrťroku malo 27,7 percenta nových úverov fixáciu dlhšiu ako päť rokov. V januári 2021 malo takúto fixáciu len 2,6 percenta hypoték. Ešte na začiatku roka 2021, keď v ekonomike boli citeľné dôsledky pandémie, stavila väčšina záujemcov o úver na bývanie na to, že po roku si budú môcť pri výročí krátkej fixácie vybaviť ešte výhodnejší úver.
Výrazný nárast úverov s dlhou dobou splatnosti je jednoznačným odrazom očakávaní, že tak výhodná ponuka ako v súčasnosti, už na trhu s hypotékami dlho nebude.
Čo teraz robiť?
Existuje viacero spôsobov, ak však máš aktuálne hypotéku a fixácia ti končí o rok a skôr, tak by som osobne išiel do refinancovania, stačí sa pozrieť do okolitých štátov ako Česko a Maďarsko, kde majú hypotéky so sadzbami nad 5%!
Ak mám fixáciu ešte na dlhšiu dobu, tak by som si odkladal, čo najviac, aby som nebol prekvapený, keď mi ku koncu fixácie banka ponúkne namiesto pôvodného 1,5%, 4 alebo 5%, čo môže niekoľkonásobne zvýšiť mesačnú splátku, práve preto by som si radšej odkladal a v prípade ak by mi dali vyššiu sadzbu tak by som z našetrených peňazí splatil časť istiny a tak minimalizoval potenciálne problémy so splácaním.
Ak mám hypotéku a k tomu spotrebný úver, v 90% prípadoch by som išiel do refinancovania a volil dlhšiu fixáciu.
Ak by som si chcel vybaviť novú hypotéku, nečakal by som, nepredpokladá sa v najbližšie obdobie pokles úrokových sadzieb a taktiež ani zlepšenie podmienok pre získanie novej hypotéky.
Práve preto, ak sa nachádzaš v niektorom z predošlých prípadov, pokojne si so mnou zarezervuj bezplatnú online konzultáciu, kde sa pozrieme na optimálne riešenie priamo pre teba, nakoľko priemerná úspora klienta počas doby splácania môže byť aj vyše 5000€.
Stačí len jeden klik od toho aby si sa dozvedel, aké sú tvoje možnosti. Ak ti článok pomohol alebo vieš o niekom, komu by reálne pomohol, pokojne ho zdieľaj ďalej.